Jak dobrać kolor okien do wnętrza i elewacji budynku?

Jak dobrać kolor okien do wnętrza i elewacji budynku?

O ile jeszcze paręnaście lat temu mało kto zastanawiał się nad dopasowaniem kolorystyki stolarki okiennej do wnętrz, dziś z uwagi na rozbudowaną ofertę producentów okien bywa to często kluczowym aspektem, istotnym przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Jak się okazuje, wygląd stolarki okiennej ma duży wpływ na estetykę całej elewacji budynku, oddziałując również na aranżację wnętrz. Zastanawiasz się, czym kierować się w procesie wyboru okien do domu? Sam nie wiesz, czy lepsze okażą się białe, czarne, czy może pokryte okleiną imitującą drewno lub aluminium? Dowiedz się, jaki kolor stolarki okiennej warto rozważyć w przypadku konkretnych rozwiązań aranżacyjnych.

Elewacja domu a kolorystyka okien – o czym pamiętać?

Kluczową zasadą podczas wyboru stolarki okiennej jest dopasowanie jej do stylistyki fasady budynku. Warto zwrócić uwagę na to, czy kolor ram okiennych i ościeżnic nie będzie gryzł się z zewnętrznym wykończeniem ścian budynku oraz dachu. Dobrze jest zadbać także o to, aby kolorystyka okien była spójna z pozostałymi elementami stolarki – drzwiami zewnętrznymi, tarasowymi czy bramą garażową. O ile wydaje się to z pozoru łatwym zadaniem na etapie budowy domu, może implikować szereg problemów i wątpliwości w przypadku modernizacji budynku. Wtedy dobrze jest inspirować się estetyką starych okien, szukając produktów zbliżonych. Sprawdzone rozwiązania okazują się niekiedy na wagę złota!

Rola stolarki okiennej w aranżacji wnętrz, czyli o dopasowaniu okien do estetyki pomieszczeń

Okna powinny harmonizować z pozostałymi elementami wykończenia, jakimi są podłogi, drzwi wewnętrzne czy parapety. Warto pamiętać również o tym, że ich wygląd będzie w pewnym stopniu rzutował na późniejsze decyzje dotyczące urządzania wnętrz, ponieważ o ile łatwo zmienić kolor ściany lub wstawić nowe meble, znacznie trudniej zaaranżować wymianę parapetów i okien.

Praktyczne wskazówki w doborze okien

Czy są jakieś uniwersalne zasady, których poznanie da możliwość wyboru właściwej stolarki okiennej? Z pewnością należy zdawać sobie sprawę z tego, że kolorystyka to nie wszystko, a równie ważnym detalem jest styl wykończenia okien. Wszak mogą być one matowe, z połyskiem lub też sztucznie postarzane. Często wiąże się to ściśle ze stylem architektonicznym, w jakim zostały utrzymane wnętrza. Nieco inna stolarka okienna pasować będzie bowiem do loftowych czy też rustykalnych wnętrz.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kolor okien może mieć wpływ także na wrażenie przestrzeni – o ile jasny będzie optycznie powiększał pomieszczenie, ciemny dodawać będzie elegancji i intymnego charakteru.

Wybierając stolarkę okienną, warto mieć również na uwadze dwie zasady kompozycji – kontrast i podobieństwo. Może się bowiem okazać, że o ile w niektórych wnętrzach znacznie lepiej wyglądać będą okna wtapiające się w aranżację, w innych właściwszym rozwiązaniem okaże się stolarka okienna kontrastująca ze stylistyką.

Niezależnie od tego, jaką podejmiesz decyzję, u nas znajdziesz wysokiej jakości okna antywłamaniowe w wielu konfiguracjach kolorystycznych. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą OknaGK oraz odwiedzin w naszym salonie w Górze Kalwarii!