Regulacja okien - jak wyregulować okno ?

Jak wyregulować okna

Regulacja okien to nie tylko zwykła techniczna czynność, to również inwestycja w wygodę, bezpieczeństwo i efektywność energetyczną. Stolarka okienna odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ zapobiega stratom ciepła, powstawaniu pleśni, a dodatkowo chroni przed różnymi niebezpiecznymi sytuacjami na przykład przed włamywaczami. Dlatego dzisiaj powiemy, dlaczego powinno się regulować okna i jak to zrobić krok po kroku.

Regulacja okien - dlaczego jest taka ważna?

Odpowiednia konserwacja okien bezpośrednio wpływa na izolację termiczną. Uszczelnianie przecieków, wyregulowanie zawiasów, smarowanie – te wszystkie czynności ograniczają straty cieplne. W rezultacie obniża to zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu, co oczywiście przynosi korzyści dla portfela i środowiska.

Korzyści z regulacji okien są widoczne na pierwszy rzut oka – zyskujesz komfort cieplny w pomieszczeniach. Regulacja eliminuje zimne przeciągi, co jest istotne zwłaszcza w okresie zimowym, gdy styczniowe poranki witają nas mrozami. 

Nie każdy też wie, ale poprawnie wyregulowane okna ograniczają przenikanie dźwięków z otoczenia. Jeśli więc mieszkanie znajduje się w ruchliwej okolicy, regulacja powinna być koniecznością. To swojego rodzaju filtr dźwiękowy, tworzący spokojniejsze i bardziej przyjemne środowisko domowe.

Co więcej, odpowiednie uszczelnienie okien i ich regulacja zapobiegają przedostawaniu się wilgoci z zewnątrz do wnętrza pomieszczeń. A jak wiemy, wilgoć prowadzi do rozwoju pleśni i szkodliwego grzyba. 

Regularna regulacja okien wydłuża ich żywotność oraz wpływa także na bezpieczeństwo. Solidnie zamknięte i trwale zabezpieczone okna stanowią barierę dla potencjalnych włamywaczy.

Kiedy powinno się regulować okna?

Kiedy regulacja okien to must have? Koniecznie przed nadejściem zimy. Jeśli zadbasz o izolację termiczną, zadbasz o zminimalizowanie strat cieplnych, co z pewnością docenisz, gdy mróz da się we znaki. Sezonowa regulacja okien to bardzo ważny etap również przed wiosną, po surowych warunkach atmosferycznych. 

Sezonowa regulacja okien to jedno, ale tak naprawdę regulacja może okazać się też konieczna, kiedy po prostu zauważysz, że okno trudno się otwiera lub zamyka, co może świadczyć o problemach z zawiasami, uszczelkami lub innymi elementami. 

Jeśli w trakcie wietrznej pogody odczuwasz przeciągi w okolicy okien, może to oznaczać, że okna nie są odpowiednio uszczelnione. I tutaj regulacja nierzadko okazuje się niezbędna. Tak więc, regulacja okien powinna być rutynową praktyką, a szczególnie w przypadku jakichkolwiek problemów czy zmian w funkcjonowaniu okien – nie tylko sezonowo.

Czy można wyregulować okno samemu?

Wyregulowanie okna samemu bywa satysfakcjonujące, ale czasami lepiej skorzystać z wygody. Fachowcy dysponują wiedzą, doświadczeniem i sprzętem, co pozwala im szybko i skutecznie zadbać o każdy typ stolarki okiennej. 

Profesjonaliści znają każdy zakamarek okien. Dzięki temu przeprowadzają regulacje z precyzją, eliminując wszelkie potencjalne problemy. Poza tym samodzielna regulacja okna jest czasochłonna i wymaga włożenia pewnego wysiłku, zwłaszcza jeśli nie jesteś doświadczonym majsterkowiczem. Gdy postawisz na ekspertów, zaoszczędzisz swój czas i energię na rzeczy, które naprawdę lubisz robić.

Profesjonalne regulacje nie tylko rozwiązują bieżące problemy, ale także zapobiegają ich powstawaniu w przyszłości. To inwestycja w długotrwałą wydajność okna. A fachowcy nie tylko regulują okna, ale również przeprowadzają kompleksową ocenę ich stanu. W razie potrzeby, naprawiają inne problemy, które samodzielnie łatwo można przeoczyć.

Jak wyregulować okno - krok po kroku

A jeśli zdecydujesz się na samodzielne regulowanie okien, tutaj dowiesz się, jak wyregulować siłę docisku w oknie. Jeśli chcesz zwiększyć siłę docisku, koniecznie dostosuj pozycję rolek ryglujących, tak, aby były one bliżej uszczelek. Możesz użyć na przykład klucza Torx 10. Po otwarciu skrzydła, zwróć uwagę na rolki mimośrodowe umieszczone w jego wewnętrznej części profilu. Proces regulacji docisku polega na delikatnym dostosowywaniu ich poprzez obracanie klucza w prawo lub w lewo. Zmień pozycję wszystkich rolek na skrzydle okiennym, aby ich ustawienia były takie same. 

A jak regulować okno góra-dół? Musisz wyposażyć się we właściwym klucz na przykład Imbus 4. Zacznij od delikatnego otwarcia okna, a następnie zdemontuj osłonę dolnego zawiasu. Teraz wystarczy umieścić klucz Imbus 4 w odpowiednim miejscu. Poprzez obracanie klucza w prawo, podnosisz skrzydło, natomiast obracając w lewo, opuszczasz je. 

Jeśli nie widać oczekiwanych rezultatów, możesz użyć samego klucza do regulacji zawiasu w drugiej pozycji, co pozwoli przesunąć skrzydło w lewo lub prawo. Trzecią opcją jest regulacja zawiasu górnego, dostępnego po otwarciu okna, w jego górnej części. Przy wykorzystaniu klucza Imbus 4, możesz podnieść lub opuścić skrzydło od strony klamki.

Jakie okna się reguluje?

Tradycyjne, uchylno-obrotowe, przesuwne… regulacja obejmuje każdy typ okna. Nasi specjaliści regulują okna aluminiowe, PCV i drewniane – skontaktuj się z nami, a chętnie wykonamy pracę, aby w Twoim budynku izolacja termiczna była na jak najwyższym poziomie.

Ile kosztuje regulacja okien?

Przybliżone koszty regulacji okien w niewielkim mieszkaniu wynoszą średnio do 200 zł, zależnie od liczby skrzydeł okiennych oraz ich rozmiarów. Przykładowo regulacja jednego skrzydła wynosi średnio 30 zł. Warto jednak zaznaczyć, że specjaliści oceniają indywidualnie koszt dla każdego przypadku. Ostateczna wycena uwzględnia specyficzne warunki każdego okna.