Konserwacja okien przed zimą - o czym należy pamięć?

Konserwacja okien przed zimą - o czym pamięć?

Zbliża się zima, co dobitnie przypomina o konieczności przygotowania domów na niskie temperatury i surowe warunki atmosferyczne. Jednym z kluczowych elementów, który wymaga szczególnej uwagi, są okna. Bardzo mocno odpowiadają za ciepło w budynku. Odpowiednia konserwacja okien przed zimą zapobiega zimnym przeciągom i obniża rachunki za ogrzewanie. Co zrobić z oknami przed zimą? Przeczytaj!

Konserwacja okien przed zimą - co należy zrobić?

Szczelne okna na zimę są ważne z kilku kluczowych powodów. 

Po pierwsze, ograniczają straty ciepła, co prowadzi do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

Po drugie, poprawiają komfort mieszkalny, eliminując zimne przeciągi. 

Po trzecie, solidne okna chronią przed wilgocią i pleśnią, które są szkodliwe dla zdrowia.

Ponadto, efektywne energetycznie okna wspierają zrównoważony rozwój, redukując emisję CO2 i wpisując się w dążenia do efektywności energetycznej, co jest kluczowe dla ochrony środowiska. Dlatego kluczowe pytanie brzmi, jak przygotować okna na zimę, żeby cieszyć się z tych wszystkich zalet?

Zacznijmy od podstaw. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek konserwacji trzeba dokładnie wyczyścić okna. Gdy usuniesz wszelkie zabrudzenia, kurz i osady nagromadzone z poprzednich miesięcy, lepiej ocenisz stan okien i wprowadzisz kolejne kroki. A obejmują one między innymi sprawdzenie uszczelnień, regulację okuć, smarowanie i uszczelnienia. Zaraz przeczytasz, jak każdy etap wygląda w praktyce.

Serwis okien przed zimą w kilku krokach

Solidny serwis okien przed zimą to synonim oszczędności, ciepła i bezpieczeństwa. Przeczytaj nasz poradnik, jak zadbać o okna na sezon zimowy!

Krok pierwszy - czyszczenie okien

Pierwszym, kluczowym krokiem jest czyszczenie okien przed zimą. Nie tylko zwiększa estetykę przeszkleń, ale wpływa też na efektywność izolacyjną. Podczas czyszczenia nie zapomnij o ramach okiennych – usuń zabrudzenia zwłaszcza z trudnodostępnych miejsc, takich jak zagłębienia. Skoncentruj się na detalach, takich jak narożniki, gdzie zawsze zbiera się brud. Ważne jest czyszczenie fug, czyszczenie ram okiennych i czyszczenie okuć okiennych. 

W zależności od potrzeb, możesz zastosować dodatkowe zabiegi, takie jak polerowanie szkła specjalnymi preparatami lub nanoszenie środków zapobiegających parowaniu szyb. I chociaż mycie okien wydaje się proste, w konserwacji ma ogromne znaczenie, ponieważ jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrym stanie.

Krok drugi - regulacja okien przed zimą

Regulacja okien na sezon zimowy zapobiega przeciekom powietrza i utracie ciepła. Przede wszystkim sprawdź zamki i zawiasy okien – ważna jest regulacja siły docisku okna i regulacja góra dół okna. Upewnij się, że wszystkie elementy są stabilne i dobrze osadzone. Jeśli zauważysz luzujące się części, dokręć je, aby zapobiec dalszym problemom.

Krok trzeci - smarowanie okuć

Po precyzyjnej regulacji okuć, zadbaj o smarowanie ruchomych elementów, takich jak zawiasy. Ten etap nie tylko chroni stolarkę przed gromadzeniem się nadmiernego kurzu i zanieczyszczeń, lecz także gwarantuje swobodną i płynną pracę. Dzięki smarowaniu okuć wszystkie elementy zachowają sprawność, a użytkowanie okien stanie się łatwiejsze i bardziej efektywne. 

Zanim przystąpisz do smarowania, upewnij się, że używasz właściwego smaru, ponieważ producenci oferują różne produkty przeznaczone na przykład do plastiku lub aluminium. Skup się zwłaszcza na miejscach, które są intensywnie użytkowane, takie jak łączenia ruchome. Ich smarowanie zminimalizuje tarcie i zwiększy trwałość okuć.

Krok czwarty - uszczelnienie okien

Jednym z najważniejszych kroków, jeśli chodzi o zabezpieczenie okien przed zimą, jest solidne uszczelnienie okien, ponieważ to właśnie ten etap mocno ogranicza utratę ciepła. Najpierw dokładnie zidentyfikuj przecieki powietrza. Natomiast do pracy wybierz odpowiednie materiały uszczelniające – na rynku znajduje się ich dużo, do wyboru są na przykład uszczelki, taśmy i pianki. 

Uszczelnianie okna to skuteczna metoda poprawy izolacji termicznej domu, co przekłada się na oszczędności energii i zwiększony komfort. Sprawdzenie uszczelek w oknach przeciwdziała również negatywnym skutkom wiatru i wilgoci, przedłużając ich żywotność.

Dlaczego konserwacją okien powinni zająć się profesjonaliści?

Zleć serwis okien specjalistycznej firmie – profesjonalna konserwacja to nie wydatek. To inwestycja. Dzięki precyzyjnej diagnozie i skutecznym naprawom, okna staną się bardziej energooszczędne, a Ty zyskasz niższe rachunki za ogrzewanie. To nie tylko oszczędność na zimę, ale przede wszystkim na kolejne lata.

Fachowcy nie tylko zwracają uwagę na izolację termiczną i akustyczną, ale także na aspekty bezpieczeństwa. Solidnie konserwowane okna to bardziej odporne okucia i zabezpieczenia, co dodatkowo ogranicza ryzyko włamań.

Oddając konserwację okien w ręce profesjonalistów, zyskujesz coś bezcennego – spokój. To pewność, że wszystko zostało zrobione dokładnie i zgodnie z najwyższymi standardami. Dlatego zachęcamy do kontaktu z nami, wykonamy konserwację okien przed zimą w przyjaznej cenie. 

Wskaźnik przenikania ciepła, znany również jako współczynnik U, to parametr, który mierzy zdolność danego elementu budowlanego (takiego jak okno, drzwi czy ściana) do przepuszczania ciepła. Im niższy współczynnik U, tym lepsza izolacyjność termiczna – okna z niskim wskaźnikiem przenikania ciepła to rozsądny wybór. 

Współczynnik U jest zawsze brany pod uwagę podczas oceny efektywności energetycznej. A to wszystko dlatego, że kiedy zdecydujesz się na okna o niskim współczynniku U, postawisz na niższe rachunki za ogrzewanie. W naszej ofercie zobaczysz na przykład okna Oknoplast o jednym z najniższych współczynników ciepła na rynku: 0,76 W/(m²K) z serii Winergetic Premium.